2015. október 17., szombat

Dupla kritika: Gillian Flynn – Sötét helyek (Dark Places)

"Bennem van valami gonosz, olyan valóságos, mintha valamelyik szervem lenne."


A könyv (2009)
Budapest, Alexandra Kiadó, 399 oldal
A kép forrása: Moly.hu
fordította: Csonka Ágnes
2015

Magyarországon 2015-ben jelent meg - a Holtodiglan elsöprő sikere után - Gillian Flynn második kötete,

A történet röviden
Libby Day hétéves volt, amikor az anyját és két nővérét meggyilkolták a kansasi Kinnakee-ben. Libby túlélte a mészárlást, és nagy port kavaró vallomásában azt állította, hogy tizenöt éves bátyja, Ben volt a tettes. Huszonöt évvel később a Gyilkosok Klubja - egy hírhedt bűnügyekkel foglalkozó titkos társaság - felkeresi Libbyt. Azt remélik, bizonyítékot találnak Ben ártatlanságára. Libby anyagi haszon reményében együttműködik velük: felkeresi azokat, akik akkor éjjel ott voltak a házukban, és beszámol a klubtagoknak mindarról, amit megtud. A nyomozás során lepusztult sztriptízbárokban és elhagyatott városokban keresi az igazságot, és miközben lassan fény derül az elképzelhetetlenre, ugyanabba a helyzetbe kerül, mint amikor minden elkezdődött: újra egy gyilkos elől menekül.
(forrás: a könyv hátoldala)

     Miért érdemes elolvasni?
Kép forrása
A történet több szálon fut: a jelenben Libby keresi az igazságot és a lelki megnyugvást, míg a múltban a Day család és Ben életét ismerhetjük meg. A szereplők ismét nagyon jól ki vannak dolgozva, nemcsak a főszereplők, hanem a mellékszereplők is; viszont itt a nyomozáson van a hangsúly, és nem a lélektani feszültségen, mint a Holtodiglannál. A könyv témája elsősorban az 1980-as évekbeli sátánista-hisztéria és a bűn-bűnhődés kérdése, emellett az anyai szeretet, a szegénység és az önfeláldozás is megjelenik. Engem ez a történet Truman Capote Hideg vérrel című könyvére emlékeztetett, akinek tetszett az a mű, annak ez is tetszeni fog. 

Értékelés: 9/10


A film (2015)
színes, francia thriller; 113 perc
rendezte: Gilles Paquet-Brenner
szereplők: Charlize Theron, Nicholas Hoult, Christina Hendricks,  Chloe Grace Moretz, Drea de Matteo, Corey Stoll

A könyvből Gilles Paquet-Brenner rendezett filmet 2015-ben. A rendezés nem olyan erőteljes és minőségi, mint Fincher esetében, ezért sajnos elég közepes és felejthető film készült a könyvből. Az adaptáció ugyan könyvhű lett és a képi világával sincs semmi gond, viszont a szereplőgárda nem olyan erős, mint a Holtodiglan esetében. A főszereplők (Charlize Theron, Nicholas Hoult, Corey Stoll, Chloe Grace Moretz, Christina Hendricks) alakítása rendben van, de egyikük sem kiemelkedő, a mellékszereplők pedig sajnos teljesen felejthetők lettek. A film egy kicsit vontatott volt számomra, nem kötött le teljes egészében. 

Értékelés: 6,5/10

Kik nézzék meg a filmet?
Charlize Theron rajongói.
Akik szeretik a thrillert.

Dupla kritika: Gillian Flynn – Holtodiglan (Gone Girl)

„Van abban valami nyugtalanító, ha az ember felidéz egy szívet melengető emléket, és közben fagyos hidegség tölti el.”


A könyv (2012)

Budapest, Alexandra Kiadó, 527 oldal
A kép forrása: Moly.hu

fordította: Csonka Ágnes
2013


Ez a könyv tette világhírűvé Gillian Flynnt, és lendítette fel a "domestic noir" irodalmát.

A történet röviden
Nick Dunne felesége, Amy eltűnik az 5. házassági évfordulójuk napján. Minden jel a férj bűnösségére utal. Amy naplójának részleteiből és a jelenben futó történetszálból izgalmas lélektani thriller és párkapcsolati dráma alakul ki. Megdöbbentő, magával ragadó történet a kapcsolatok ingatag hatalmi viszonyairól és a mindent átszövő sötét titkokról. 


   Miért érdemes elolvasni?

A kép forrása
Flynn a házasság, a nő-férfi, illetve a szülő-gyermek kapcsolat, és az emberi természet mellett az úgynevezett „Jófej Csaj”-jelenséget boncolgatja részletesen. A Jófej Csajok, tulajdonképpen a férfiak olyan női ideáljai, akik okosak, dögösek, megértőek és szeretik a focit, a videojátékokat, a disznó vicceket vagy a gyorséttermi ételeket és a sört, egyszóval a férfiak „női” változatai. A másik fontos téma a párkapcsolat és az emberismeret, azaz, hogy valóban ismerjük-e a másik embert, tényleg tudjuk-e, hogy kicsoda, és hogy miklyen gondolatai, érzései vannak. A könyv nemcsak lélektani thriller, hanem társadalomkritika is egyben: a város-vidék, gazdag-szegény ellentét, valamint a családon belüli erőszak is megjelenik. A témák mellett a karakterek is nagyon jól ki vannak dolgozva, nemcsak a főszereplők, hanem a mellékszereplők is. Mindegyiküknek megismerjük a jellemét, a motivációjukat, a gondolataikat és a világnézetüket is.

Értékelés: 10/10



A film (2014)
színes, amerikai thriller; 145 perc
rendezte: David Fincher
szereplők: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris, Tyler Perry

A könyvből David Fincher rendezett filmet 2014-ben. A filmet nem véletlenül jelölték számos díjra  (Golden Globe, BAFTA, Oscar). Könyvhű adaptációról beszélhetünk, hiszen a forgatókönyvet maga az írónő írta. A forgatókönyv mellett az operatőri munkát emelném ki, nagyon jól megkomponált jelenetek látthatunk a film nézése közben, amelyek az első perctől kezdve feszültséget teremtenek egészen a film végéig. A két főszereplő lubickol a szerepében: Ben Affleck, nyálas, jóképű férjként, míg Rosamund Pike (Oscar-díjra jelölt alakítása) őrült, mindenre elszánt feleségként. A mellékszereplők is jól lettek eltalálva, egytől egyig emlékezeteset alakítanak. 


SPOILER Egyetlen negatívum a film vége felé van, amikor Amy Desi házában eljátssza a kamerák előtt, hogy a férfi bántalmazza őt, ez szerintem egy logikai baki, hiszen az egész ház be volt kamerázva, szóval láthatták volna a rendőrök, hogy Amy csak eljátsza ezt. SPOILER VÉGE

Értékelés: 9,5/10

Kik nézzék meg a filmet?
A David Fincher rajongók.
A lélektani thriller kedvelői.
A könyv olvasói.
Akik szeretik az elgondolkodtató filmeket.

2015. október 16., péntek

Harry Potter-könyvsorozat (1997-2007)

Kép forrása
J.K. Rowling 7 kötetben írta meg az ifjú varázslótanonc, Harry Potter történetét. Magyarországon az Animus Kiadó adta ki a könyvsorozatot 1999-2008 között. A sorozat mellett még 3 kiegészítő kötet is megjelent. A Legendás állatok és élőlények c. könyv a mágikus állatokat/élőlényeket mutatja be; a Kvidiccs Évszázadai, a legnépszerűbb varázslósport világába kalauzol el bennünket; míg a Bogard Bárd meséi a 7. kötetben megismert mesekönyv.


A könyvsorozat pozitívumai

A Harry Potter-univerzum
Roxfort (könyvszobor)
Rowling hihetetlen részletesen dolgozta ki Harry Potter világát. A Roxforton és az iskolai tantárgyakon, varázsigéken kívül megismerhetjük a varázslók/boszorkányok szokásait, életvitelüket, törvényeiket, az ételeiket/italaikat, a sportjaikat, a különféle intézményeket (Gringotts Bank, Szt. Mungo kórház, Minisztérium), a közlekedési eszközöket és még sorolhatnám a végtelenségig. Már az első kötet olvasásakor magába szippantja az embert a Harry Potter világa, és egészen a 7. kötetig ott is tartja. A Harry Potter-univerzum a sorozat véget értével továbbra is folyamatosan bővül, mivel újabb és újabb novellák, rövid írások jelennek meg a Pottermore. com weboldalon.

Karakterek
Kép forrása
A sorozatban nagyon sok féle női karakterrel találkozhatunk: van köztük okos, bátor (Hermione/McGalagony); különc/fura (Luna/Trelawney); pletykafészek (Levander, Parvati); anya figura  (Petunia/Molly/Narcissa/Lily); és erős, független személyiség (Ginny/Tonks/Bellatrix). Ezek a női szereplők nem hagyják, hogy a férfiak elnyomják/parancsoljanak nekik, hanem kiállnak magukért.

A férfi karakterek is változatosak: bölcs, tanítómester (Dumbledore/Lupin); vakmerő, lobbanékony (Sirius/Harry); gonosz, kegyetlen (Voldemort); apa figura (Arthur/James/ Hagrid); és humoros (Fred és George).

A közös ezekben a szereplőkben, hogy mindegyikük sikeres a maguk területén, és elismerik a másik nem személyiségét, tevékenységét. A karakterek nemcsak személyiségükben sokszínűek, hanem származás (ázsiai, indiai, ír stb.), és világnézet tekintetében is.

Jellemfejlődések
A könyvsorozatban megfigyelhető a három főszereplő jellemfejlődése, de elsősorban nem az ő jellemfejlődésük a legjelentősebb, hanem a következő 4 személyé: Neville, Draco, Dudley és Piton.

Nagy Kincső, tervezőgrafikus diplomamunkája
A kép forrása
Neville: Az ügyetlen, feledékeny fiúból (akit gyakran megaláztak és kigúnyoltak), a sorozat végére egy vezéregyéniség lett.
Draco: A nagyképű, rossz szándékú fiúból halálfaló lett, de a sorozat végére rájön, hogy ez nem az ő világa, és mondhatni átáll a jó oldalra.  
Dudley Dursley: Az elkényeztetett, önző fiú, aki mindig megalázta, lenézte Harryt és a kisebb gyerekeket, a sorozat végére barátságosabb és kedvesebb személyiség lett, köszönhetően Harrynek, aki megmentette az életét.
Piton: A magányos, zárkózott fiúból ugyan halálfaló lett, de mikor szerelme veszélybe kerül, átáll a jó oldalra, és életét áldozza a jobb világért. A felszínen egy rideg, szívtelen férfi, de valójában egy érző ember, aki a szeretett nőért bármit megtett.

Téma
Rowling olyan fontos témákról ír a sorozatában, mint a család, barátság, szeretet, elfogadás, előítélet, egyenjogúság és férfi-női kapcsolat egyenlősége.

A könyvsorozat negatívumai

Kép forrása 
Hosszúság: szerintem a 4-7. kötet túl hosszú, jó pár oldallal lehetne rövidebb.

Fordítás: Tóth Tamás Boldizsár ötletesen fordította le a „szakkifejezéseket” és a neveket, de helyenként pontatlanul (pl.: 7. kötetben található elírások).

Túl sok szereplő hal meg: bizonyos szereplők halála szükséges volt (Dumbledore, Sirius, Mordon), de szerintem Lupin, Tonks, Fred és Dobby halála nem volt az.

Könyvsorozat értékelése: 9,5/10

2015. október 12., hétfő

Harry Potter-filmsorozat (2001-2011)

J. K. Rowling 7 kötetes Harry Potter-sorozatát 8 filmben mutatták be (az utolsó rész kettévágva készült el). A filmek összbevétele: 7, 7 milliárd dollár lett.

A filmsorozat pozitívumai

A látványvilág és a zene
A Harry Potter-univerzum látványvilága hihetetlen részletesen lett kidolgozva: a helyszínektől kezdve a díszleteken át a jelmezekig, minden apróságra ügyeltek. A vizuális trükkök és a CGI segítségével profi módon megalkották a mágikus lényeket, eszközöket, a párbajokat és a varázslásokat. A fényképezés nagyon szépre sikerült, különösen a tájaknál, illetve a Roxfort madártávlati felvételeinél. Érdekesség, hogy a sorozat legismertebb zenéje, a Hedwig’s Theme minden filmben szerepel valamilyen variációban.

Színészgárda
A három főszereplő (Daniel Radcliffe, Emma Watson és Rupert Grint) castingja jól sikerült, bár a sorozat egészére tekintve a színészi teljesítményük átlagosnak mondható, ez alól kivétel a 3. és az 5. rész, ezekben kifejezetten jól játszottak. A felnőtt szerepekre Nagy-Britannia legjobb színészei lettek kiválasztva. Különösen Alan Rickman, Michael Gambon, Ralph Phiennes, Maggie Smith, Gary Oldman, Emma Thompson, Helena Bonham Carter, David Thewlis és Imelda Stauton brillíroztak a rájuk bízott szerepekben.


A filmsorozat negatívumai

Párbeszédek: bizonyos esetekben kínosra sikerültek, habár humorosnak szánták (pl.: Harry és Ron beszélgetése a 6. részben a lányokról [Hermione, Ginny]).

Túlnyújtott/felesleges jelenetek: a kvidiccs-meccsek az első 2 részben túlságosan hosszúra sikerültek. A 6. részben az Odú felgyújtása teljesen felesleges volt.

Szerelmi-szálak: minden szerelmi jelenet kínosra vagy kidolgozatlanra sikerült (Harry-Cho/Ginny, Ron-Hermione, Tonks-Lupin).

Tonks/Ginny a filmekben: mindkét szereplő a könyvekben egy erős személyiségű karakter és kulcsfontosságú szerepük van a végkifejletben, ez a filmekben egyáltalán nem derül ki. Semmit nem tudunk meg róluk, és nem derül ki, hogy Harry életében miért válnak fontossá.

Epilógus: szerintem nevetségessé sikerült a főszereplők öregítése, a gyerekszereplők pedig ellenszenvesek.

Összegzés
A filmsorozat 80%-ban lett könyvhű. A filmsorozat értékelése: 7,5/10

2015. október 11., vasárnap

Havannai éjszaka / Retour a Ithaque (2014)

színes francia filmdráma, 95 perc
rendezte: Laurent Cantet
főszereplők: Fernando Hechevarria, Isabel Santos, Jorge Perugorría, Néstor Jiménez, Pedro Julio Díaz Ferran


A filmet az 5. Mozinet Filmünnepeken tekintettem meg a Művész Moziban.

A Havannai éjszaka az első film, amely teljes egészében Kubában forgott és kendőzetlen őszinteséggel beszél egy elveszett generáció minden illúziójáról és csalódottságáról. Amadeo 16 évig nem találkozott legjobb barátaival, feleségével együtt az egész életét egyik napról a másikra hátra hagyta és Spanyolországba emigrált. Most, amikor váratlanul hazatér, találkozóra hívja barátait, a múltat felemlegetve nosztalgiával tekintenek fiatalkorukra, amikor azt hitték, hogy együtt megválthatják a világot. Ahogy lemegy a nap és a gyönyörű városban felgyúlnak az esti fények, a baráti találkozó egyre intenzívebb formát ölt: a szép emlékek mellett szóba kerülnek a régi sérelmek és csalódások is, egyre kényesebb és fájdalmasabb témákat hozva a felszínre. (forrás: Mozinet.hu)


A film 5 ember sorstragédiáját mutatja be, nagyon jó színészi alakítássokkal: Tanía szemorvos és a gyerekei elhagyták az apjukkal együtt a jobb amerikai életért; Eddy a gazdag vállalkozó élete sem rózsás, mivel bármikor pénzmosás miatt lebukhat; Rafa alkoholista festő, aki képeslapok árusításával próbál megélni; Aldo életét fia és a munkája egyaránt megkeseríti; és Amadeo élete sem volt olyan egyszerű a családjától messze, Spanyolországban. Az éjszaka során felszínre kerülnek az eltemetett titkok, sérelmek és megismerhetjük a szocialista kubai élet nehézségeit, valamint rádöbbenhetünk arra is, hogy múltbeli döntéseink mennyire befolyásolhatják mások életét.

Értékelés: 9/10

Kik nézzék meg a filmet?
Akik szeretik Kubát.
A kamaradráma kedvelői. 

Legújabb testamentum / Le tout nouveau testament (2015)

színes, luxemburgi-francia-belga vígjáték, 113 perc
rendezte: Jaco Van Dormael
szereplők: Benoît Poelvoorde, Pilly Groyne, Catherine Deneuve, François Damiens, Yolande Moreau

A filmet az 5. Mozinet Filmnapokon tekintettem meg a Művész Moziban.

Isten (Benoît Poelvoorde) nem a mennyekben, hanem Brüsszelben él. Feleségével és lányával egy kispolgári ízléssel berendezett lakásban tengeti mindennapjait, dolgozószobájából keserítve meg az életünket. Ha azt hittük, hogy csak véletlenül esik a lekváros kenyér mindig lekvárral lefelé a földre, vagy hogy csak pechünk van, hogy a pénztárnál mindig a mi sorunk a leglassabb, akkor tévedtünk. Isten azzal üti el az idejét, hogy ezekhez hasonló bosszantó szabályokat ötöl ki, hogy megkeserítse az életünket. A fia egyszer már fellázadt a mogorva, rosszindulatú, befordult apja ellen, de az Újszövetség nem oldott meg mindent. Most Isten lánya, a tízéves Ea (Pilly Groyne) a soros, hogy kimenjen az emberek közé és új alapokra helyezze a világ működését. Ea feltöri apja számítógépét, az embereknek sms-ben kiküldi haláluk időpontját, ezzel káoszt szabadít a világra, majd megszökik, hogy hat új apostolt keressen, akikkel megírhatja a Legújabb testamentumot. (forrás: Mozinet.hu)


A film egy fekete humorú, abszurd vígjáték velős mondanivalóval, amelyben a vicces és drámai jelenetek egyaránt váltakoznak. Nagyon érdekes és elgondolkodtató, hogy mindenki másképp reagál arra, hogy mikor fog meghalni. A halál mellett a film másik fontos témája az élet értelme, hogy valóban úgy élünk-e ahogy szeretnénk. A forgatókönyv és a zene nagyon ötletes, jól kiegészítik egymást. A film képi világa, hangulata és a történet megvalósítása hasonlít az Amelie csodálatos életéhez, viszont vannak benne fárasztó, butácska jelenetek (pl. öngyilkos-jelölt, Deneuve-gorilla jelenetek, film vége). A színészek sziporkáznak a szerepükben, ez különösen igaz az Istent játszó Benoît Poelvoorde-re, és a lányát alakító Pilly Groyne-re, de mellettük Catherine Deneuve, François Damiens is jól játszanak.

Értékelés: 9/10

A filmet a magyar mozik november 12-től adják.

Kik nézzék meg a filmet?
Akik szeretik az Amelie csodálatos élete c. filmet.
Akik kedvelik a humoros és egyben elgondolkodtató filmeket.
A kikapcsolódásra vágyók. 

Cowboyok / Les Cowboys (2015)

A film rendezője
Forrás: Mozinet Facebook oldala
színes, francia filmdráma, 116 perc
rendezte: Thomas Bidegain
szereplők: Finnegan Oldfield, François Damiens, John C. Reilly

A filmet az 5. Mozinet Filmnapokon tekintettem meg az Uránia Filmszínházban. A film vetítése előtt egy cowboy táncbemutatót is megtekinthettünk, a film után pedig a rendezőt lehetett kérdezni. 


A kétszeres César-díjas forgatókönyvíró, Thomas Bidegain (A próféta, Rozsda és csont) erőteljes rendezői debütálásában a klasszikus westernek allegóriáját használja, hogy közben érzékenyen bontsa ki egy család széthullásának apró részleteit.

Valahol Kelet-Franciaországban, egy óriási prérin fekvő falvacskában járunk. Alain (Francois Damiens) e kisközösség meghatározó szereplője, aki az egyik este tizenhat éves lányával táncol önfeledten, miközben felesége és fia figyelik őket. Ez az utolsó alkalom, hogy együtt van a család: a lány nem sokkal később eltűnik, és Alain mindent feladva a keresésére indul. A férfi messzi helyekre jut el, kizárólag arra támaszkodva, hogy a lány egy muszlim fiúval kezdett találkozgatni az eltűnése előtt. Kontinenseken átívelő útján az egyetlen társa a fia lesz, aki elkíséri őt az egyre kilátástalanabb küldetésen, Lyontól egészen Pakisztánig. Muszlim fundamentalista vezetőkkel, amerikai fejvadásszal (az Oscar-jelölt John C. Reilly), terroristákkal és a távoli kultúrák hétköznapi emberével egyaránt találkoznak, hogy az eltűnt lány nyomára akadjanak.
(forrás: Mozinet.hu)


A filmet elsősorban a művészfilmek szerelmeseinek tudom ajánlani. Thomas Bidegain rendező debütálása nagyon jól sikerült. A rendező elmondása szerint a film címe azért lett Cowboyok, mert a két főhős ezt az életformát és értékrendszert képviselik. A forgatókönyv, a zene és a képivilág nagyon erőteljes. A film egy road-movie, társadalomkritika és egy családi dráma egyben. Először az apa, majd a fia útját kísérhetjük végig, ahogy próbálnak Kelly nyomára bukkanni, ezzel párhuzamosan a család széthullása is végbe megy.  Az utazás közben évtizedek telnek el, a háttérben kirajzolódik a terrorizmus kialakulása (2001.09.11., londoni és madridi támadások) és a keresztény/európai-muszlim konfliktus, ebből következően a film reflektál a mai migráns/muszlim problémára. A szereplőgárda kitűnően lett megválasztva: a profik és az amatőrök egyaránt.  A főszereplők - Francoise Damiens és Finnegan Oldfield - játéka különösen kiemelkedő. Mindenképpen érdemes megnézni a filmet.

Értékelés: 9,5/10

A filmet a magyar mozik december 3-tól adják.

Kiknek ajánlom a filmet?
Akik szeretik a művészfilmeket.
Akik szeretnek elgondolkodni a filmnézés közben és utána is.