2015. október 16., péntek

Harry Potter-könyvsorozat (1997-2007)

Kép forrása
J.K. Rowling 7 kötetben írta meg az ifjú varázslótanonc, Harry Potter történetét. Magyarországon az Animus Kiadó adta ki a könyvsorozatot 1999-2008 között. A sorozat mellett még 3 kiegészítő kötet is megjelent. A Legendás állatok és élőlények c. könyv a mágikus állatokat/élőlényeket mutatja be; a Kvidiccs Évszázadai, a legnépszerűbb varázslósport világába kalauzol el bennünket; míg a Bogard Bárd meséi a 7. kötetben megismert mesekönyv.


A könyvsorozat pozitívumai

A Harry Potter-univerzum
Roxfort (könyvszobor)
Rowling hihetetlen részletesen dolgozta ki Harry Potter világát. A Roxforton és az iskolai tantárgyakon, varázsigéken kívül megismerhetjük a varázslók/boszorkányok szokásait, életvitelüket, törvényeiket, az ételeiket/italaikat, a sportjaikat, a különféle intézményeket (Gringotts Bank, Szt. Mungo kórház, Minisztérium), a közlekedési eszközöket és még sorolhatnám a végtelenségig. Már az első kötet olvasásakor magába szippantja az embert a Harry Potter világa, és egészen a 7. kötetig ott is tartja. A Harry Potter-univerzum a sorozat véget értével továbbra is folyamatosan bővül, mivel újabb és újabb novellák, rövid írások jelennek meg a Pottermore. com weboldalon.

Karakterek
Kép forrása
A sorozatban nagyon sok féle női karakterrel találkozhatunk: van köztük okos, bátor (Hermione/McGalagony); különc/fura (Luna/Trelawney); pletykafészek (Levander, Parvati); anya figura  (Petunia/Molly/Narcissa/Lily); és erős, független személyiség (Ginny/Tonks/Bellatrix). Ezek a női szereplők nem hagyják, hogy a férfiak elnyomják/parancsoljanak nekik, hanem kiállnak magukért.

A férfi karakterek is változatosak: bölcs, tanítómester (Dumbledore/Lupin); vakmerő, lobbanékony (Sirius/Harry); gonosz, kegyetlen (Voldemort); apa figura (Arthur/James/ Hagrid); és humoros (Fred és George).

A közös ezekben a szereplőkben, hogy mindegyikük sikeres a maguk területén, és elismerik a másik nem személyiségét, tevékenységét. A karakterek nemcsak személyiségükben sokszínűek, hanem származás (ázsiai, indiai, ír stb.), és világnézet tekintetében is.

Jellemfejlődések
A könyvsorozatban megfigyelhető a három főszereplő jellemfejlődése, de elsősorban nem az ő jellemfejlődésük a legjelentősebb, hanem a következő 4 személyé: Neville, Draco, Dudley és Piton.

Nagy Kincső, tervezőgrafikus diplomamunkája
A kép forrása
Neville: Az ügyetlen, feledékeny fiúból (akit gyakran megaláztak és kigúnyoltak), a sorozat végére egy vezéregyéniség lett.
Draco: A nagyképű, rossz szándékú fiúból halálfaló lett, de a sorozat végére rájön, hogy ez nem az ő világa, és mondhatni átáll a jó oldalra.  
Dudley Dursley: Az elkényeztetett, önző fiú, aki mindig megalázta, lenézte Harryt és a kisebb gyerekeket, a sorozat végére barátságosabb és kedvesebb személyiség lett, köszönhetően Harrynek, aki megmentette az életét.
Piton: A magányos, zárkózott fiúból ugyan halálfaló lett, de mikor szerelme veszélybe kerül, átáll a jó oldalra, és életét áldozza a jobb világért. A felszínen egy rideg, szívtelen férfi, de valójában egy érző ember, aki a szeretett nőért bármit megtett.

Téma
Rowling olyan fontos témákról ír a sorozatában, mint a család, barátság, szeretet, elfogadás, előítélet, egyenjogúság és férfi-női kapcsolat egyenlősége.

A könyvsorozat negatívumai

Kép forrása 
Hosszúság: szerintem a 4-7. kötet túl hosszú, jó pár oldallal lehetne rövidebb.

Fordítás: Tóth Tamás Boldizsár ötletesen fordította le a „szakkifejezéseket” és a neveket, de helyenként pontatlanul (pl.: 7. kötetben található elírások).

Túl sok szereplő hal meg: bizonyos szereplők halála szükséges volt (Dumbledore, Sirius, Mordon), de szerintem Lupin, Tonks, Fred és Dobby halála nem volt az.

Könyvsorozat értékelése: 9,5/10

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése